Kad latas bija saliktas, ķēros klāt pie dakstiņu jumta klāšanas. Jumtam izmantoju identisku segumu, kā mājai un bērnu rotaļu namiņam, lai saskanīgāk. Māla plakano dakstiņu. Dakstiņus stiprināju ar skrūvēm. Iespējams lētāk ir izmantot arī specializētos dakstiņa stiprinājumus, bet tā kā šķūņa jumts ir salīdzinoši mazs, tad piestiprināju visus dakstus ar skrūvēm. Skrūves izmantoju ķīmiski apstrādātās, kas neoksidējas – vajadzētu kalpot ilgu laiku.
Sāku ar to, ka saliku pirmo rindu un vienu sānu, lai redzētu vai ģeometrija un izmērs nav kaut kur aizgājis greizi. Kad pārliecinājos, ka latas platumā un latu solis ir pareizs (lai korē abas jumta daļas satiekas pietiekoši tuvu un kores dakstiņš nosedz kores daļu pietiekoši), tad skrūvēju pirmo rindu.

Tā kā dakstiņam ir salīdzinoši liels svars, tad šķūņa sienas papildus “savilku” ar dažām latām savā starpā vairākos griezumos, lai vējš nepārsteidz un nesagāž visu konstrukciju, kamēr nav apšūtas sienas. Pēc tam karkasu savā starpā savilks dēļu sienas apšuvums.
Liku dakstiņus secīgi abās jumta slīpnēs – vienu rindu vienā jumta pusē, tad otrā jumta pusē. Otru rindu vienā pusē, tad otrā pusē u.t.t.. Tas tādēļ, lai izlīdzinātu svaru – lai nav viss smagums vienā jumta slīpnē.
Pirmajai latai ir nepieciešams lielāks augstums, nekā pārējām, lai dakstiņa pirmajai rindai nav lauzts “skatiens” uz leju. Principā pirmā lata vajadzīga kādi 2-3cm biezāka nekā pārējās. Tā kā man nebija tādas, tad es izmantoju to pašu 50mm latu, bet pa virsu saskrūvēju starpliku līstes, kas bija kokmateriālu kaudzē.


Pareizi laikam būtu likt dakstiņu pa diognāli pēc tam, kad ir pirmā rinda un pirmā mala uzlikta, bet es saliku pa rindām, jo gribēju izkārtot dakstiņus tā, lai +/- dakstiņam šuves ir līdzīga platuma.
Lai būtu vieglāk skrūvēt, ar naglu un āmuru izsitu caurumiņus skrūvju vietām dakstiņā – no ražotnes atnāk dakstiņš, kur šīs skrūvju vietas ir vēl ar mālu, tādēļ skrūve īsti negrib skrūvēties uzreiz cauri.
Kā arī skrūvējot jāuzmanās, lai nepievelk par stipru – izlauzīs māla dakstiņam gabalus vai pat pamatīgi salauzīs dakstiņu. Es ar savu amatieru skrūvmašīnu izmantoju 7. no 25 jaudas iedaļām – salīdzinoši mazu spēku vajag.


Skatos, ka esi uz atgāžņiem koncentrējies. Kamēr Tev vēl sienas vaļā, ieteiktu iezāģēt atgāžņus pēc gostiem. Tā, lai tie sasien kopā apakšējo vainagu ar augšējo, kur iespējams. Kur nav – K veidā. Svarīgi, lai tie ir iesēdināti sienās un pašā vainagā, nevis vienkārši atbalstīti stūros.
Protams, ja plāno apsūt ar strukturāli izturīgiem plātņu materiāliem, manis teikto vari ignorēt 😉
PatīkPatīk
Ja nemaldos, mūsu gadījumā nebūs nepieciešams, jo mums nav augšējais vainags, bet ir uzslietas 4 iepriekš samontētas “pilna rāmja” sienas, kas ir piejūgtas klāt apakšējam vainagam (sanāk tāds kā dubultais vainags apakšā) un sienas ir savilktas arī savā starpā + no ārpuses sasietas ar apšuvuma dēļiem. Vajadzētu turēt.
PatīkPatīk
Novēlu, lai tur 🙂 Visticamākais, ka nekas traks nebūs.
Karkasu taisot tieši tā arī vienmēr dara, bet atgāžņus gan iegremdē un ielaiž apakšējā un augšējā vainagā. Parasti gan atgāžņus pat neliek, bet apšuj ar plātņu materiālu (to pašu osb3 vai ko citu). Viens vai otrs.
PatīkPatīk
Cerams būs labi😀
PatīkPatīk