Zāliena ierīkošana

Tā kā vēlējāmies pie mājas zālienu un māja tika būvēta priežu meža ielokā, kur augsnē ir tīra jūras smilts, nācās padomāt, kā to labāk daŗīt, lai zāliens būtu spējīgs augt un saglabāties vairāku gadu garumā.

Šādi izskatījās zemes gabals, kad to iegādājāmies.

Kad māja jau tuvojās būvniecības nobeiguma stadijai un rudens tuvojās izskaņai, bija jāsāk darbi.

Tehnika tika izvēlēta ar kāpurķēdi, savādāk traktorīts ar klasiskajiem riteņiem, stigtu smiltīs.

Teritoriju līdzinājām ar mērķi, ka melnzemi uzbērsim vidēji 10cm un ar nelielu kritumu no mājas uz āru.

Vēlams, ka apzaļumošanu veic, kad ir uzlikts bruģis vai kāds cits segums brauktuvei/celiņiem, ja tas ir plānots, vai vismaz ir uzstādītas apmales. lai var zemi pielīdzināt tam.

Tā kā teritorija ir paliela un nebija paredzēta automātiskā laistīšana, tad ierakām ūdens pieslēgumam caurules uz abām teritorijas malām un centrā, lai vienlaicīgi var pieslēgt vairākus laistīšanas punktus.

Teritorijas oriģinālā augsne bija praktiski baltā jūras smilts. Nolēmām, ka atdalīsim melnzemi no smilts ar ģeotekstilu ar domu, lai melnzemi ar laiku neaizskalos smiltī. Kā būs realitātē, varēs spriest pēc gadiem 5 vai vēlāk.

Kad melnzeme bija izvesta un izlīdzināta, to pieblietēja ar traktoriņa kausu, jo tik labi ar veltni nevarēru pieblietēt. Tad ar grābekļiem veicām virskārtas uzirdināšanu, lai varētu sēt zāliena sēklas. Veicām sēšanu un ar grābekļiem to ierušinājām melnzemē. Tad ar rulli pievēlām, lai sēklas neaizpūšs vējšs.

Bijām izlēmuši, ka uz priekšdienām stādīsim dzīvžogu, tādēļ uzreiz jau arī ar traktoru sagatavojām tranšejas gar sētu un arī tajās ieklājām ģeotekstilu un piebērām ar melnzemi. Paldies Arnim, ka šo ieteica – lieti noderēja šoruden. 🙂

Zāliena sēšana sanāca novembra vidū un piedevām tas bija 2017. gads, kad lietus lija pamatīgi (laiks kad Latgalē varēja labības laukos peldēties) un bija uztraukums, ka sēklas izmirks un sapūs.

Kad sēklas sāka dīgt, tad jau nedaudz vieglāk ap sirdi palika. 🙂

Nākamajā pavasarī, kad bija saulains un sauss laiks, teritoriju sāku laistīt un, kad silts bija vairākas nedēļas, zāliens sāka augt.

Šobrīd ir aizvadīta otrā vasaras sezona pēc zāliena sējas un rezultāts ir šāds:

Zāliena kopšanas darbi, ko veicu:

  • regulāra laistīšana – parasti vakarpusē
  • regulāra pļaušana – reizi 4-5 dienās un aptuveni 7-8cm augstumā
  • šajā pavasarī veicu arī aerāciju (ar CubCadet stumjamo aeratoru) un piesēšanu. Sākotnēji pēc aerācijas zāliens izskatījās pabojāts, bet pēc 2-3 nedēļām rezultāts bija labs.
  • mēslošana – pavasarī un rudenī ar ātri šķīstošajiem minerālmēsliem pirms lietus divos virzienos, lai izkaisītu vienmērīgi. Izmantoju ātri šķistošos minerālmēslus, jo mums zem melnzemes ir smilts un ātri pazūd mitrums, līdz ar to negribu, ka izdeg zāliens.
  • ik pa laikam nopļauju bez savācējgroza, lai paliek arī dabiskais mēslojums nedaudz.

Liels paldies galvenajiem darba darītājiem zāliena ierīkošanā:

  • mīļajai sieviņai
  • sievas brālim
  • sievas tēvam
  • planētājam Arnim – iesaku visiem, kam nepieciešami teritorijas ierīkošanas darbi

2 domas par “Zāliena ierīkošana

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s