Ko ņemt vērā arhitektu izvēlē

Mārtiņš lūdza komentēt, ko ņemt vērā izvēloties arhitektus, tad nu nolēmu, ka šis varētu būt interesants temats arī pārējiem. Tādēļ šis ieraksts. Šeit rakstītais balstīts uz manu personīgo pieredzi un drauga, kurš tieši pašlaik skaņo projektu.

Sākumā jāsaprot, kādu aptuveni māju vēlas (platība, plānojums, funkcionalitāte u.t.t.). Pēc tā vērts apskatīt līdzīgu gatavo projektu cenas – tiesa gan atceries, ka gatavo projektu cena iekļauj tikai projektu – papildus būs jāmaksā par pielāgošanu konkrētajam zemes gabalam, par jebkurām izmaiņām no sākotnējā projekta u.t.t.. Pēc tā varēsi nojaust aptuveno izmaksu līmeni par pašu projektu.

Tad jāsāk meklēt arhitektus – caur paziņām vai kā savādāk. Ideāli, ja kādam pazīstamam jau ir bijusi darīšana ar šo arhitektu/-i un ir atsauksmes no drošiem avotiem. Ja tāda iespēja nav, tad mēģini atrast maksimāli daudz atsauksmes webā par potenciālo arhitektu/-i. Tikko draugam bija, ka viņš vienojās ar arhitektu, kuram savs birojs un ir projektējuši arī lielās/modernās ofisa ēkas Rīgā – domājams, ka labs, bet tagad ir tikai vienas problēmas. Vienojās, ka izdarīs visu līdz būvatļaujas saņemšanai, bet tagad pusi būs izdarījis pats draugs + arhitekts speciāli par spīti bremzē visus procesus. Draugs nonāca ķīlnieka lomā.

Jāpārliecinās, ka ir derīgs sertifikāts. Vērts arī pārliecināties, ka arhitekts nesen ir taisījis privātmāju projektus un vai ir nesen skaņojis projektus tavā būvvaldē – tas ļaus pārliecināties, ka arhitekts zina, kas vajadzīgs.

Kad atrasts potenciālais arhitekts, tad vienojas par cenu un kas tajā būs iekļauts. Sākumā jāuzzina būvvaldē, ko viņi prasa, lai zini, ko vajag atrunāt ar arhitektu:

 • arhitektūras sadaļa – pašsaprotami, bet vajag atrunāt kādi griezumi būs sazīmēti – vajag pēc iespējas detalizētāk, lai būvniecības gaitā vieglāk.
 • Būvkonstrukciju sadaļa (to gan nāksies maksāt atsevišķi kādam inženierim un tur arī vajag rūpīgi izvēlēties – arī var būt visādas domstarpības un ideju nesakritības). Man zīmējumus rasēja arhitekti un inženieris tikai piekoriģēja, tādēļ inženieris maksāja lētāk. Draugam visu inženieris rasēja, tādēļ izmaksāja dārgāk.
 • DOP (būvdarbu organizācijas plāns) – man taisīja arhitekti (projekta cenā)
 • Energo audits projektējamajam objektam (oficiāli kādi 100-300 Eur)
 • Vertikālais plānojums – man taisīja arhitekti
 • ŪK (ūdens un kanalizācija) – arī vajadzēs sertificēta projektētāja parakstus, kas maksā naudu. (pilns ŪK projekts maksā ap 200-300 Eur, vnk paraksti sākot no 20Eur)
 • Inženierkomunikāciju plāns – man taisīja arhitekti (iekļauts projekta cenā)
 • topogrāfija – jāpasūta mērniekam
 • saskaņojumi ar iestādēm (ST, Lattelecom, Gāze, Vides Dienests, ūdens apsaimniekotājs u.c.)
 • būvniecības apdrošināšana

Kad uzzināts būvvaldē, ko vajag, tad vienojas ar arhitektu, ko no tā visa viņš nokārtos un cik tas maksās. Vienojies par termiņiem. Samaksu vēlams atrunāt 3 daļās:

 1. kad iesniegts būvprojekts minimālā sasāvā un saņemta būvatļauja ar izpildāmajiem uzdevumiem (obligāti vajag sniegt minimālo sastāvu, jo uzreiz varēs dabūt izpildāmos uzdevumus no būvvaldes – citādi pēc tam dabūs ilgi gaidīt tos un no jauna dabūs sniegt pilno projektu)
 2. Kad iesniegts pilnais projekts ar visām sadaļām un saskaņojumiem
 3. Kad saņemta būvatļauja ar visiem zīmogiem un atļauju sākt būvniecību

Līgumā atrunājiet, ka arī pēc būvvaldes pieprasījuma, arhitektam jāveic jebkādi labojumi/papildinājumi un tie ir iekļauti jau atrunātajā cenā. Atrunājiet vai visus skaņojumus veiksi tu vai arhitekts. Vai drukāsi un siesi tu vai viņš. Vai būvvaldē fiziski iesniegs viņš vai tu.

Tas pa lielam laikam viss. Varbūt ko esmu palaidis garām, bet galvenais ir pieminēts.

Ceru, ka šis noderēs.

p.s. Pielieciet klāt no savas pieredzes vērtīgās atklāsmes, jo šī sadaļa, manuprāt, ir ļoti būtiska, kas var stipri paildzināt un sadārdzināt projekta iztstrādi, ja viss nav rūpīgi izvērtēts un atrunāts.

 

15 domas par “Ko ņemt vērā arhitektu izvēlē

 1. Izskatās, ka arhitektu tev ir izdevies atrast par ļoti simpātisku cenu.
  Vai tad Tev būtu jāstāsta arhitektam kādus rasējumus viņam jātaisa un viņa vietā jāsien projekts?
  Vai arhitektam nav savi būvkonstruktori ar kuriem viņš ir sastrādājies un zina kādus risinājumus tie akceptēs?

  Patīk

 2. Domāju, ka tā pat kā ar ārstiem – cik arhitektu, tik variantu. 🙂
  Man arhitekti neatrodas LV, tādēļ jau zināju, ka pats siešu. Draugam bija atrunāts, ka sies arhitekts, bet beigās tā pat nākas siet pašam, jo pēc izmaiņu nepieciešamības arhitekts vairs nebija gatavs to darīt. Tādēļ rakstu, ka visas nianses jāatrunā un ideālā gadījumā, tas jāfiksē uz papīra.
  Ne visi arhitekti piedāvā savus inženierus un ne visi piedāvātie Jūs apmierinās (cena un citi faktori).

  Patīk

 3. es no savas pieredzes varu piebilst, ka arhitektu nedrīkst uzskatīt par palīgstrādnieku, kas tikai truli izpildīs pasūtītāja vēlmes (Vai kādam no mums patīk,kad klients mazzinātājs apstrīd darba soļus un “māca”, kā ir pareiz jāveic kāds uzdevums?). Arhitektam ir jāuzticās un jādod rīcības brīvība. protams, ka ir sava aroda nelietpratēji, kas strādā par mazām samaksām un ko mēdz arī samērā bieži izvēlēties privātmāju cēlāj. Ar tādiem arhitektiem visbiežāk rodas problēmas, bet pēc tādiem par arhitektu arodu spriest nedrīkst. tāpat kā jebkurā jomā – vairums ir aroda lietpratēji, bet ir arī (cenzēts), kas spēj konkurēt tikai ar cenu. Meklējot lētāko cenu ir ļoti liela iespēja iebraukt uz (cenzēts).
  Galu galā, arhitekts un arhitekta izmaksas nav ekvivalentas palīgstrādnieka darbam, ko pārsvarā privātmāju būvētāji nesaprot vai negrib saprast. vizuāli pievilcīgs, kvalitatīvs un gudrs projekts privātmājai diez vai maksās lētāk kā 50 eur/m2. daudziem šādas izmaksas škiet nepieņemamas vai liekas, tai pat laikā līdzvērtīgu summu pamanās iegrūst tikai virtuves mēbelēs, džakuzi vannā, utml. Katram protams savs.

  Patīk

  • Sveiks! Piekrītu, ka ir jādod brīvība, bet nevajag aizmirst, ka projektējamajā mājā jādzīvo būs pasūtītājam nevis arhitektam un par būvniecības izmaksām būs arī jāmaksā pasūtītājam, nevis arhitektam, līdz ar to projektam ir jāpielāgojas pasūtītājam, nevis arhitektam. Un, manuprāt, nevajag jaukt “negrib maksāt” ar “nevar atļauties maksāt” – 90% Latvijas iedzīvotāji nav spējīgi maksāt summas sākot no 50Eur/kv.m. par savas privātmājas arhitektonisko projekta daļu. Otrkārt, esmu 150% drošs, ka liela daļa arhitektu, kas prasa zem tevis minētās summas arī prot uzprojektēt kvalitatīvi. Kopumā jāņem vērā, ka katrs gadījums ir ļoti individuāls un nav iespējams pateikt vienu konkrētu izmaksu līmeni, jo katrs pasūtītājs, arhitekts, projekts u.t.t. atšķiras.

   Publicējis 1 person

 4. Nu par arhitektiem varētu gari izteikties, īsumā: – liela bēda ir tā, ka arī daļa no viņiem nesaprot, ka dzīvos tur pasūtītājs, nevis tiek zīmēts arhitektūras žurnālam un gada balvai, ignorējot gadiem pārbaudītas lietas. Otrs – dēļ tās pašas naudas, daudzi steidzas vājprātā vai atdod 2.kursa studentiem, mums tikko nācās 3 vai 4 reizes labot prof.arhitekta projektā elementāras (arī pārrakstīšanās) kļūdas….

  Patīk

 5. Atpakaļ ziņojums: Ierakstu izlase #27 - Stacija

 6. Reālā pieredze – celtnieki ik pa laikam norāda uz vietām, kur arhitekts/būvinženieris (arhitekta piesaistīts) ir pieļāvis kļūdas, nav uzrakstījis ko un ka vajag, vai nav ielicis kādus izmērus. Projekts man nebija no ļoti dārgiem, bet arī šausmīgi lēti ar nesanāca 🙂 Paralēli šie paši celtnieki darbojas ar vienu ļoti dārgu būvi, kuru projektējis nopietns Rīgas kantoris. Sausais atlikums ir tāds, ka mans projekts ar visiem tā trūkumiem ir krietni detalizētāks. Nav tā, ka augsta cena garantē kvalitāti vai arī zema cena garantē štruntīgu iznākumu. Cena ir tikai viena lieta, kas jāvērtē izvēloties arhitektu.

  Patīk

 7. Mana pieredze ar arhitektu ir pozitīva – tam ir vairāki iemesli, pati kādreiz projektēju ēkas, bet man nav sertifikāta, vīra kungs ir būvnieks. Projekts tika atrasts Interneta plašumos, es to pārrasēju, izstāstījām visu, paši pielabojām un arhitekta uzdevums bija sagatavot projektu minimālā un pilnā sastāvā, arhitekta radošuma izpausmēm neatstājām vietu 🙂

  Patīk

 8. Mana pieredze:
  – arhitekts. To var mēģināt atrast no apkārtējo cilvēku loka kontaktiem – ģimene, radi, draugi, paziņas, kolēģiem/kolēģu paziņām utt. Gan jau kāds no visiem priekšniekiem mums apkārt ir cēlis privātmājas vai uzņēmumu ēkas un ir bijusi sadarbība no arhitektiem. Protams arī internets der.
  – cena. sākumā biju gatavs maksāt līdz 2000EUR par 200m2 māju. Tagad 4000EUR labi izstrādāts projekts neliekas par dārgu. Protams viss atkarīgs no tā cik detalizēti un kvalitatīvi grib visu redzēt. Būvvalde akceptēs un būs OK arī 1500 EUR projekta izstrāde, tomēr vēlāk iespējams nāksies pašiem štukot dažādos mezglus, izmērus un materiālu apjomus, kuri projektā nav, labot un domāt neprecizitātes un tas aizņem daudz laika. Padomājiet par šo. Sākumā biju gatavs tam ziedot daudz sava laika (kā jau parasti projekta sākumā daudz enerģijas:)), tagad labprāt piemaksātu arhitektam.
  – energoefektivitāte. Ja tā ir svarīga, tad ieteiktu minimālo projektu parādīt energoefektivitātes speciālistam un nežēlot tos papildus 300EUR ko var paprasīt. Vēl joprojām arhitekti un būvinženieri taisa mājas ar daudziem aukstuma tiltiem un projektā norāda ne tos labākos siltināšanas materiālus.

  Patīk

 9. Sveiki,

  Vai varat iedot sava arhitekta kontaktus, par cik esmu iegādājies zemi Alderos vēlos strādāt ar arhitektu kam ir zināms Ādažu novads, un arī lasot Jūsu aprakstu izklausās sakarīgs!

  Jau iepriekš paldies!

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s