Zemes iegādes procedūra

Kad zeme tika izvēlēta un abas puses bija vienojušās par cenu, bija jāsāk zemes iegādes process. Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, kā piemēram, vai īpašumam ir kādi apgrūtinājumi (hipotēkas, prasījumi u.c.), vai ir iesaistīts starpnieks jeb mākleris un citi. Mūsu gadījumā zeme bija bez jebkādiem apgrūtinājumiem un no pārdevēja puses bija nekustamo īpašumu māklere no viena no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem, kas šajā gadījumā pat bija pozitīvi. Pašā sākumā vajag arī noskaidrot vai ir nomaksāti tekošā gada nekustamā īpašuma nodokļi un vai nav kādi parādi – to var izdarīt novada pašvaldībā, zvanot pa tālruni.

Tātad iegādes process bija sekojošs:

 1. Tā kā es ar sievu drošības pēc gribējām pirkuma maksu skaitīt caur darījuma kontu, tad vienojāmies pirkuma līgumu un darījuma kontu parakstīt vienlaicīgi bankā.
  • Pirkuma līgums māklerei jau bija gatavs – viņiem ir sagatave standarta gadījumiem. Izlasīt un salikt visu info aizņēma 1h.
  • Bankā bija jāiesniedz iesniegums darījuma konta atvēršanai – caur ibanku. Laiks no iesnieguma brīža līdz gatavam darījuma kontam bija 1 pilna darba diena.
  • Dienu vēlāk parakstījām pirkuma līgumu (4 eksemplāri – pircējam, pārdevējam, pašvaldībai un zemesgrāmatai) un darījuma kontu 3 eksemplāros – bankai, pircējam un pārdevējam.
 2. Pēc līguma parakstīšanas kāda no pusēm piesaka novada izziņu, ka novads atsakās no pirmpirkuma tiesībām. Mūsu gadījumā to izdarīja māklere. Izziņa bija gatava 3 dienu laikā.
 3. Pircējs jeb mēs veicām iemaksu darījuma kontā.
 4. Pēc izziņas saņemšanas no pašvaldības devāmies pie notāra parakstīt nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai. Pie notāra visas formalitātes aizņēma 40 minūtes – būtu ātrāk, bet bija nepareizi mans vārds ierakstīts, līdz ar to nācās pārtaisīt pašu papīru.
 5. Ar nostiprinājuma lūgumu un pirkuma līgumu devos uz zemesgrāmatu, lai nostiprina mani kā jauno īpašnieku. p.s. Es gan nedaudz kļūdījos Zemesgrāmatā rindas numuriņu izvēlē – Rīgai ir atsevišķi numuriņi no Rīgas rajona. Es biju uzspiedis Rīgas, kā rezultātā gaidīju stipri ilgāk – Rīgas rajona rinda virzās būtiski straujāk.
 6. Divu nedēļu laikā tiek izsniegta jaunā Zemesgrāmata.
 7. Pēc tam, kad Zemesgrāmata ir saņemta, bankā to uzrāda, lai banka var pārskaitīt pirkuma maksu pārdevējam.
 8. Pēc Zemesgrāmatas saņemšanas, novadā ir jāpiesakās kā jaunajam nekustamā īpašuma nodokļa maksātājam. Tas jāizdara 1 mēneša laikā no brīža, kad ir saņemta Zemesgrāmata.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s